Datu pārraides izmaksas atrodoties ārvalstīs


Kurš ir labākais Latvijas operators pēc datu pārraides izmaksām, atrodoties ārvalstīs? Ja agrāk es tam nepievērsu būtisku uzmanību, tad šobrīd, kad pusi no manas rēķina summas sastāda datu pārraides izmaksas, es šo jautājumu papētīju sīkāk.

Agrāk man likās, ka lietot internetu telefonā ir kaut kas izteikti pretdabisks un neērts. Savā ziņā man arī bija taisnība, jo telefoni vēl nebija tik ļoti attīstījušies un bieži aizrijās ar web lapu sarežģītību, failiem, kas lielāki par pārdesmit kilobaitiem, ātrdarbību un, protams, arī datu pārraides izmaksām. Toreiz pārbaudīt e-pastu telefonā man likās lieka greznība. Tomēr laiks iet uz priekšu un datu pārraides tehnoloģijas attīstās līdzīgi kā citas tehnoloģijas – paliekot ātrākas, labākas, bet tajā pat laikā lētākas. Lielākajai daļai “gudro” telefonu ekrāna izšķirtspēja ir vismaz 240 x 320 punkti, kas ļauj puslīdz ērti aplūkot web lapas, bet Opera Mini (kas starp citu ir pamatā arī nesen iznākušajam Bites pārlūkam) dod iespēju mobilajiem telefoniem ar Java atbalstu ērti apskatīt lapu nesakropļotā veidā, turklāt patērējot mazāk dārgos megabaitus, jo lapa uz telefonu nonāk jau saspiestā veidā.

Arī mobilās aplikācijas, kuras speciāli pielāgotas telefoniem, ir kļuvušas vairāk nekā ērtas. Kā primāro e-pastu lietoju Gmail un Gmail Mobile padara manu e-pasta pārlūkošanu un pat atbildēšanu tik parocīgu, ka es to lietoju pat ikdienā, kad nevēlos slēgt iekšā datoru. Ja agrāk slēdzot derības, bieži zvanījām uz 1188, lai noskaidrotu, kurš būs uzvarējis, tad šodien uzreiz ķeros pie Opera Mini pārlūka, Wikipedia, un tas viss mobilajā tālrunī.

Bet būsim reālisti, kad tad mēs īsti lietojam datu pārraidi? Mana atbilde skanētu šādi – tad, kad internets nav pieejams citā veidā. Un man tas visbiežāk ir tad, kad es atrodos ārzemēs. Bet kā zinām, atrodoties ārzemēs mums jāmaksā dārgie viesabonēšanas tarifi, tāpēc devos un noskaidroju, kuram no Latvijas operatoriem tie ir visizdevīgākie. Protams, es nevaru aplūkot visas pasaules valstis, tāpēc apskatīšu tikai dažas – Zviedriju (jo tā atrodas netālu, lēto Ryanair reisu dēļ ir diezgan iecienīts tūrisma galamērķis latviešiem), Lielbritāniju un Īriju (jo kur gan ārzemēs ir vairāk latviešu, ja ne tur), Vāciju (vienkārši tāpat) un ASV, NY (lai nebūtu tikai Eiropa). Apskatīšu zemākos iespējamos tarifus (pie izdevīgākā viesabonēšanas operatora).

Operators Zviedrija Lielbritānija Īrija Vācija ASV
LMT 3.5 3.5 3.5 3.5 4
Tele2 0.89 1.9 1.9 1.9 5.21
Bite 4.102 4.102 4.102 4.102 6.15

Cena latos par 1 MB

Kā redzam, tad Bite pārsvarā piedāvā vienlīdz “izdevīgos” Vodafonce World tarifus. Arī LMT lielākoties tarifi ir līdzīgi un 3.5 Ls ir standarta zemākais pieejamais tarifs. Tomēr Tele2 apsteidz visus gandrīz par divām reizēm, jo praktiski visā Eiropā tiek piedāvāts tarifs 1.9 Ls/MB. Pats smieklīgākais ir tas, ka atrodoties Tele2 tīklā Zviedrijā, datu pārraides tarifs ir tikai par 4 santīmi dārgāks nekā LMT īslaicīgā datu pārraides pieslēguma tarifs (bez abonēšanas maksas) Latvijā bez atlaižu līmeņiem, kas ir 0.8506 Ls/MB. Tiesa, tas droši vien ir tikai tādēļ, ka Tele2 nāk no Zviedrijas, bet gala patērētāju jau interesē gala izmaksas.

Viesabonēšanas datu pārraides tarifu atšķirības

Tāpat Tele2 ir bezmaksas ienākošie zvani Latvijā, Igaunijā un Zviedrijā, kamēr LMT tikai Lietuvā un Igaunijā, bet Bitei tikai Lietuvā.

Visas šīs izmaiņas un zemās cenas, ir saistītas, ar ES Padomes pieņemto lēmumu, kas atbalsta zemākas viesabonēšanas izmaksas no 2009. gada 1. jūlija. Izmaiņas, kas tieši skar patērētāju (maksimālā īsziņas cena, ienākošo un izejošo zvanu izmaksas) mēs jau esam izjutuši – no 1. jūlija īsziņu cena nepārsniedz 11 eiro centus, izejošo zvanu cena nepārsniedz 43 eiro centus minūtē, bet ienākošo zvanu cena nepārsniedz 19 eiro centus minūtē. Tomēr pieņemtais lēmums neregulē MB cenu, par kādu drīkst pārdot datu pārraides pakalpojumu gala patērētājam, tas tikai nosaka maksimālo vairumtirdzniecības cenu, par kādu viesabonēšanas operators drīkst pārdot MB LMT, Tele2 vai Bitei. Un šī cena ir 1 EUR. Tas nozīmē, ka pārējā summa, ko mums piestāda Latvijas operators ir viņu peļņa. Un tagad aplūkosim kāda ir vidējā peļņa par megabaitu katram no operatoriem:

LMT: 3.5 – 0.7028 = 2.79 Ls = 398%

Tele2: 1.9 – 0.7028 = 1.19 Ls = 170%

Bite = 4.102 – 0.7028 = 3.39 Ls = 483%

Iespējams, ka LMT un Bite vēl nav līdz galam noreaģējuši un izmainījuši šīs cenas, tomēr Tele2 to jau ir izdarījis un izskatās, ka LMT arī, jo ja atmiņa neviļ, tad pirs tam viņiem cena bija aptuveni ap 5 Ls / MB. Bite viennozīmīgi vēl nav nomainījis, jo arī pirms tam viņiem bija šāda cena, cerams, ka izmaiņas sekos, tomēr atklāts paliek jautājums, vai cenas vispār tiks mainītas. Tikko izlasīju Bites (reklām)rakstu par to, ka Bite Latvija samazina viesabonēšanas tarifus. Patiesībā domāju, ka nevis Bite, bet ES samazina viesabonēšanas tarifus un, ja ne šis ES Padomes lēmums, tad tarifi droši vien būtu palikuši vecie. Arī par datu pārraides izmaksu samazinājumu nav ne vārda, kas man liek domāt, ka nekas tāds laikam Bitē pagaidām netiek plānots.

Pats esmu bijis LMT abonents vairāk nekā piecus gadus, Bite vienu gadu, bet tagad pāreju uz Tele2, jo šobrīd viņu piedāvātie tarifi man šķiet visizdevīgākie. Turpmāk vairs netaisos iegādāties mazcenas telefonus, jo tas man ļauj brīvi pārvietoties uz to operatoru, kurš man šķiet visizdevīgākais, turklāt parasti operatori piedāvā papildus bonusus, ja tu maini operatoru:

Izvēle, protams, paliek jūsu ziņā, bet man liekas muļķīgi palikt pie viena operatora, jo “esmu jau daudzus gadus pie viņa, nevaru sūdzēties, neredzu iemeslu pāriet…”

comments powered by Disqus