Cik maksā krūzīte tējas?


Nesen manā īpašumā nonāca vatmetrs – ierīce, kas mēra strāvas jaudu vatos dotā ķēdes slēgumā. Patiesībā, ierīce, kuru lietoju, ir sarežģītaka un dara ne tikai to – tā spēj izmerīt arī dotā laikā patērētās kilovatstundas – tātad konkrētās ierīces elektroenerģijas izmaksas. Pirmā šāda ierīce, par kuru es biju dzirdējis, saucās Kill-A-Watt, bet bija pietiekoši dārga, lai to nepirktu un par ietaupīto naudu pusgadu lietotu elektroenerģiju. Ķīnieši, protams, neguļ (gan tiešā, gan pārnestā nozīmē) un jau labu laiku ir pieejams daudz lētāks variants, kuru varam iegādāties ebay. Maksā tas aptuveni 12 Ls un izskatās šādi:

Patērēto kWh mērītājs

Darbojas tas pa visam vienkārši – iespraužam to elektrības rozetē, iespraužam tajā patērētāju, un varam redzēt gan patērētās kWh, gan konkrētajā brīdī patērēto jaudu, gan citus rādītājus. Diemžēl jūtība viņam ir tikai sākot no pāris vatiem, tāpēc ierīces, kuras ir gaidīšanas režīmā vai kuru jauda ir ap 1W neizdosies izmērīt. Tomēr dažādi citi eksperimenti ir iespējami.

Cik tad maksā tā krūzīte tējas?

Patiesībā rēķināsim, cik maksā 4 mazas (0.2l) krūzītes tējas. Izmaksās ietilpst – tēja, ūdens, cukurs, ūdens uzvārīšana. Ja pieņemam, ka tiek lietota paciņu tēja, tad viens tējas maisiņš maksā vidēji 4 santīmus. Kopā tēja izmaksā 16 santīmus. 1 kubikmetrs (Rīgas) ūdens maksā 72 santīmus. Tā kā sildīts tika viens litrs ūdens (pēdējos 0.2l neviens nedzer, tāds kaļķis vien ir), tātad ūdens izmaksas ir 0.072 santīmi. Ja pieņem, ka vienai krūzei tiek lietotas divas tējkarotes cukura, tad kopā tiek patērēti 56g cukura, kas izmaksā aptuveni 4.2 santīmus. Un nu pats interesantākais – ūdens sildīšana. Lai uzsildītu 1l ūdens, mana Maximas tējkanna (bez spirāles) 4:43 minūtēs patērēja 0.091 kWh, kas pie esošajiem elektrības tarifiem izmaksā aptuveni 0.68 santīmus. Mana tējkannas jauda bija 1316W, lai gan apakšā rakstīs 1500W, laikam būs jādodas uz Maximu un jāiesniedz sūdzība par to, ka prece neatbilst specifikācijai :)

Tātad tēja ar draugiem izmaksā 20.952 santīmus, bet viena krūzīte 5.238 santīmus.

Citas interesantas izmaksas

Veļasmašīna, mazgājot kokvilnas drēbes 40 grādu termperatūrā, patērē 0.0426 Ls.

Vecs, mazs, padomju laika ledusskapis mēnesī patērē 1.26 Ls.

Ieslēgts resīveris, kas neko neatskaņo, patērē vidēji 40W. Atskaņojot mūziku, filmas, tas atkarībā no skaļuma patērē no 46W līdz pat 75W.

Portatīvais dators ieslēgts bez slodzes vidēji patērē ap 20W, bet pie normālas darbošanās ap 35W. Tas, protams, atkarīgs no datora modeļa, manā gadījumā tas bija vecais, bet vienmēr uzticamais IBM T42.

Maizes krāsniņa viena maizes klaipa cepšanai (sweet programmā, kuru parasti lietoju) patērē 0.286 kWh jeb 2.12 santīmus.

comments powered by Disqus