Kā noteikt, cik kadrus izšāvusi kamera


Nav noslēpums, ka digitālās fotokameras slēdža resurss ir ierobežots. Un, ja tu šobrīd dodies uz laukiem filmēt kārtējo time-lapse, lai tikai redzētu, kā nokūst sniegs, tad padomā vēlreiz, vai tas tev tik tiešām ir nepieciešams. Ja pieņemam, ka video sekundē ir aptuveni 25 kadri un tu vēlies uztaisīt aptuveni vienu minūti garu time-lapse video, tad tas tev prasīs aptuveni 1500 kadrus. Kameras slēdža laiks (ar atsevišķiem izņēmumiem) parasti ir robežās no 50 000 – 150 000. Te var apskatīt datus par Canon kamerām, skrollējam vairāk uz leju. Tātad, ja tev ir vidējā Canon kamera ar 100 000 slēdža resursu, tad tavs vienu minūti garais time-lapse iztērēs aptuveni 1.5% no tava slēdža resursa. Tas nozīmē, ka ar šo kameru tu vari uzfilmēt vidēja garuma Holivudas filmu time-lapse režīmā. Protams, bieži kameras šo aptuveno resursu pārdzīvo pat par vairāk kā 100 tūkstošiem, tāpēc par absolūto kameras dzīves ilguma rādītāju to nevajadzētu uztvert (turklāt, lai arī dārgi, slēdzi iespējams arī nomainīt), tomēr, ja vēlies iegādāties kameru lietotajā tirgū, tad šis skaitlis diezgan skaidri pateiks, vai ar to bildētas pīles vietējā dīķī svētdienu pēcpusdienās vai tomēr tas ir bijis kāzu fotogrāfs, kurš vienā nedēļas nogalē izbliež daudzus tūkstošus kadru. Bet varbūt tas bijis kāds, kurš filmējis Holivudas garuma filmu time-lapse režīmā?

Dažas kameras šo informāciju saglabā katrā kadrā EXIF informācijā. Šādām kamerām to atrast būs diezgan vienkārši, bet, ja tas tomēr ir par grūtu, tad var augšupielādēt ar kameru uzņemtu attēlu šajā lapā http://www.camerashuttercount.com/ un tā pateiks kameras slēdža dzīves ilgumu. Diemžēl, Canon šo informāciju nesaglabā attēlā, tāpēc tik vienkārši to iegūt nevar. Var, protams, nest kameru uz Canon servisa centru, kur šo informāciju iespējams uzzināt (par konkrētu samaksu?), bet neba tas vienmēr būs tik ērti, ja vēlaties iegādāties lietotu fotoaparātu.

Eksistē arī maksas rīki internetā, kur samaksājot aptuveni 2$ iespējams noteikt slēdža laiku vienai kamerai. Nezinu, iespējams, viņi arī darbojas, neesmu mēģinājis. Tomēr es atradu veidu, kā to noteikt bez maksas pašam. Par to paldies Tobias Müller.

Ievietošu aprakstu arī šeit, jo informācija internetā mēdz pazust:

  1. Šis darbojas tikai uz Apple OS X un Linux operētājsistēmām

  2. Instalējam Xcode no AppStore (bez maksas)

  3. Atveram termināli (rakstām Terminal iekš Spotlight) un instalējam homebrew, izpildot sekojošo komandu:

    ruby -e "$(curl -fsSkL raw.github.com/mxcl/homebrew/go)"
    

    Tad izpildām terminālī zemāk esošo komandu un izdarām visu, ko viņa saka (iespējams, ka būs vēl kaut kas jāpieinstalē, iespējams nē):

    brew doctor
    
  4. Instalējam gphoto2, kas tad arī noteiks slēdža noskrējienu, ar komandu

    brew install gphoto2
    
  5. Pievienojam kameru datoram ar USB vadu

  6. Lai aizvērtu Apple Picture-Transfer-Protocol, kas neļauj piekļūt kamerai, terminālī rakstām

    killall PTPCamera
    
  7. Lai iegūtu kameras shutter count rakstām sekojošo komandu

    gphoto2 --get-config /main/status/shuttercounter
    

Rezultātā saņemsim kaut ko tamlīdzīgu:

Label: Shutter Counter
Type: TEXT
Current: 15467

No kameras iespējams iegūt vēl daudz un dažādu informāciju. Pilnu sarakstu ar iespējamajām komandām iespējams iegūt, ar sekojošo komandu:

gphoto2 --list-config

Ja pareizi saprotu, tad Linux vidē pirmos trīs soļus var izlaist, jāinstalē tikai gphoto2 (sudo apt-get install gphoto2), bet tā kā pats to neesmu darījis, tad detaļās neiedziļināšos.

comments powered by Disqus