Kā uzlādēt iPhone bez elektrības?
Tā kā pirms pāris nedēļām devāmies prom no civilizācijas, vismaz tās ierastajās izpausmēs, uz vairāk nekā 10 dienām, tad nonācu pie secinājuma, ka tik ilgā periodā izmantot GPS iekārtu bez uzlādes nebūs iespējams. Tā kā GPS iekārta man ir iPhone, tad sāku domāt, kā to uzlādēt bez elektrības. Ne nu gluži bez elektrības, bet bez ierastās 220V rozetes. Zinu, ka ir pieejami saules bateriju lādētāji, tomēr laiks pirms aptvēru to bija pārāk īss un nebija arī pārliecības cik efektīvi saules baterijas varētu veikt šo uzlādi. Tiesa šis varēja būt labs variants, jo vietā, kurp devāmies, saules netrūkst – tie ir paši Zviedrijas ziemeļi aiz Ziemeļu polārā loka, kur polāro dienu iespējams novērot gandrīz līdz jūlija vidum.
Pirmais variants bija izmantot dynamo rokas lādētāju, tomēr tas vairāku iemeslu dēļ atkrita. Pirmais no iemesliem bija tas, ka divu minūšu griešana uzlādē telefona bateriju par aptuveni 1%, kas nozīmē, ka līdz pilnai uzlādei to vajadzētu griezt 3 stundas. Diemžēl pēc visas dienas gājiena ar diezgan smagām somām šķita, ka nevienam no mums nebūs iekāriena trīs stundas griezt šo verķīti. Otrs, kas mani diezgan satrauca bija tas, ka šim dynamo verķītim ārā nāk mainīgs spriegums. Uzturot 120 apgriezienus minūtē, tas dos aptuveni 5V, bet tās tomēr ir vairākas stundas. Kāds bundzinieks ar labu ritma izjūtu varbūt to arī varētu paveikt :) Un mainīgais spriegums atstāj ne pārāk labu ietekmi uz telefona bateriju, kuru nav iespējams nomainīt. Te atkal varētu izmantot sprieguma stabilizētāju no kāda auto piepīpējamā iPhone lādētāja, bet arī tāds nebija tik īsā laikā pieejams. Tomēr, ja kādam ir vēlme to izmantot, tad te ir diezgan labs apraksts, kā to paveikt soli pa solim. Tomēr man šis variants atkrita.
Tā nu nonācu pie otra un galīgā varianta (kas arī redzams bildē raksta sākumā) – lādēt telefonu, izmantojot 4 uzlādējamās baterijas. Tā kā tās ir uzlādējamās baterijas, tad tām ir 1.2V vienai spriegums nevis 1.5V kā parasti. Saliekot četras tādas virknes slēgumā sanāk 4.8V, kas ir ļoti tuvi USB 5V, turklāt diezgan konstanti.
Lai padarītu šo ierīci ērtāku, izmantoju bateriju ietvaru, kurā saliku nepieciešamos savienojumus (+ ar -). Beigās divus cilpveida kontaktus, kuriem pielodēju izdīrāta sievišķā USB vada galu. Tajā pievienoju normālo iPhone USB kabeli. Varēja jau protams uzreiz pa taisno dīrāt iPhone vadu, bet to zināmu iemeslu dēļ nedarīju.
Rezultātā sanāca diezgan sakarīgs iPhone uzlādes komplekts. Līdzi man bija trīs četru bateriju komplekti, ar kuriem iPhone pilnībā varēju uzlādēt 4 reizes un baterijās vēl šis tas palika. Mani aprēķini liecina, ka ar 4 baterijām (Eneloop 2000mAh) var uzlādēt telefonu aptuveni pusotru reizi. Eneloop baterijas ir labas ar to, ka tās laika gaitā pašas praktiski neizlādējas. Gada laikā tajās varbūt zūd 15% no lādiņa, kamēr standarta uzlādējamās baterijas pēc gada būs pilnīgi tukšas pat tad, ja tās netiks lietotas vispār. Ir pieejami arī citu firmu ražojumi tā sauktajām zemās pašizlādes baterijām, tomēr Sanyo ar savām Eneloop bija pionieris, kas izstrādāja šo tehnoloģiju 2005. gadā.