Kāpēc es pirkšu Canon 6D


Šodien Canon paziņoja par savas mazākās full frame sensora kameras izlaišanu – Canon EOS 6D. Un tā ir tieši tāda kamera, kādu es jau sen biju vēlējies. Salīdzinot ar visām pārējām Canon DSLR kamerām, jāatzīst, ka šobrīd tā ir vislabākā izvēle, vismaz man noteikti. Bet par visu pēc kārtas. Kādas opcijas tad es vispār apsvēru un salīdzināju – Canon 650D (iesācēja klases kamera, bet, manuprāt, pirms 6D iznākšanas vislabākā izvēle), Canon 60D, Canon 7D (šobrīd manā īpašumā esošā kamera), Canon 5D Mark II un Canon 5D Mark III.

Vienkāršāk droši vien būs nevis pateikt, kāpēc 6D ir tik laba, bet gan īsti latviskā stilā nolikt pārējās kameras. Sākšu ar Canon 5D Mark III. Nenoliedzu, ka šī kamera ir izcila ne vienā vien parametrā, tomēr maksāt par kameru 1900 Ls es neesmu gatavs. Ja šobrīd vēl nedaudz svārstos un apsveru Mark II iegādi, tad Mark III man noteikti ir daudz par dārgu. Galu galā fotografēšana ir tikai mans vaļasprieks un naudu ar to es nepelnu. Turklāt esmu pārliecināts, ka ne visas fīčas, ko tā piedāvā, man ir patiesi nepieciešamas.

Fotoaparātā man vissvarīgākā fīča ir tieši attēla kvalitāte un to vislabāk raksturo sensora veiktspēja. Lai arī ko rakstītu un spriedelētu dažādi guru interneta forumos, pa lielam es uzskatu, ka sensors 7D, 60D un 600D (iespējams arī 650D) ir viens un tas pats. To apstiprina arī DXOMark testu rezultāti. Atšķirības protams ir attēlu procesoros un apstrādes algoritmos, tādēļ iespējams 7D uzvedas nedaudz labāk pie augstākiem ISO, tomēr atšķirības ir diezgan minimālas. Un pieļauju, ka arī 5D Mk II, Mk III un 6D uzvedīsies samērā līdzīgi. Varbūt Mk II vēl atpaliks, jo kā nekā ir jau 4 gadus veca kamera, tomēr 6D noteikti spēs turēt līdzi Mk III. Tad nu nonākam pie pārējo kameras iespēju salīdzināšanas, lai izvēlētos labāko vai, pareizāk sakot, sev piemērotāko rīku.

Baterijas darbības laiks

Tas, cik ilgi fotoaparāts ir spējīgs dzīvot uz vienas uzlādes, ir vairāk nekā svarīgi. Īpaši man, kam patīk daudz ceļot un reizēm doties pārgājienos, kur elektrība nav sastopama vairākas dienas. Esmu izmēģinājis un joprojām reizēm lietoju EVIL tipa kameras, tomēr to baterijas darbības laiks ir diezgan nožēlojams. Tā galvenais iemesls ir elektroniskais skatu meklētājs, kurš patērē pusi no baterijas enerģijas. Tas pats attiecināms arī uz 650D, ar kuru, līdzīgi kā ar EVIL kamerām, vienā uzlādē var uzņemt zem 500 attēliem. Pārējām kamerām savā starpā nav būtiskas atšķirības un ar tām var uzņemt gandrīz 1000 attēlus, tām visām ir arī viena un tā pati baterija – LP-E8, kas ir pusotru reizi ietilpīgāka nekā 650D.

Svars

Trešais būtiskākais faktors man šķiet kameras svars. Tieši tāpēc, ka tas ir tikai trešais svarīgākaos aiz attēla kvalitātes un baterijas darbības laika, mana pamatkamera nav kāda no EVIL klases kamerām. Tiesa diezgan lielu lomu tajā spēlē arī ne pārāk plašais objektīvu piedāvājums EVIL tipa kamerām. Šajā rādītājā uzvarētājs ar nieka 575 gramiem, protams, ir 650D, tomēr arī starp pārējām kamerām ir ievērojamas atšķirības. 5D Mk II sver 850g, 5D Mk III – 950g, 7D – 860g, 60D – 755g, bet te nāk pārsteigums – 6D, esot pilna izmēra sensora kamera, sver 770g, kas ir gandrīz par 100 gramiem mazāk kā 5D Mk II un gandrīz par 200 gramiem mazāk kā 5D Mk III. Patiesībā tā ir pat salīdzināma ar 60D, kam ir crop sensors. 100 grami var nešķist daudz, bet tiem, kas ceļojumos dodas kājām, katrs grams ir no svara.

Lietošanas ērtums

Šis protams ir ļoti subjektīvs jēdziens, tomēr tiem, kas no Compact SLR pārgājuši uz Mid-sized SLR, atpakaļ atgriezties ir ļoti grūti. Ne tikai tāpēc, ka kamera šķiet maza un plastmasīga (tāda tā arī ir), bet arī lielajās kamerās pieejamā lieliskā divu rullīšu sistēma un LCD displejs kameras augšpusē (kurš, starp citu, ļoti labi palīdz pagarināt arī baterijas darbības laiku). Un lai arī 6D lietošanas ērtuma ziņā ir krietnu soli priekšā 650D, tas tomēr, kopā ar 60D, iepaliek no 7D un 5D, jo tam ir likvidētas kreisajā pusē esošās pogas. Ja 60D es to vēl varētu pamatot ar izbīdāmā ekrāna nepieciešamību, tad 6D tas, manuprāt, ir nepiedodami. Šobrīd sanāk, ka kreisā roka var mierīgi iet atpūsties, jo būsim reāli – cik bieži mums dienas laikā ir jāspiež Menu, Info vai jāmaina forgrafēšanas režīms. Šis, manuprāt ir lielākais 6D kameras mīnuss.

Fokusēšanās sistēma

Šeit sākšu ar mīnusu, kas patiesībā izvērtīsies par plusu. 6D ir diezgan prasta fokusēšanas sistēma, kur tikai viens no jau tā nedaudzajiem fokusēšanas punktiem ir cross-type punkts (kas nozīmē, ka tas fokusējoties ņem vērā gan horizontālās, gan vertikālās attēla detaļas). Šajā ziņā 7D un 5D ir krietni priekšā, tomēr, atklāti sakot, es tāpat ikdienā, lai fokusētos, vienmēr izmantoju tikai centrālo punktu. Pirmkārt, nomainīt fokusēšanās punktu man liekas pārāk ilgi un čakarīgi, otrkārt, es nevēlos izmantot vairākus fokusēšanās punktus, jo vienmēr zinu, kur tieši vēlos nofokusēties. Šis, protams, varētu būt milzīgs trūkums sporta fotogrāfiem, tomēr es to uzskatu vairāk kā plusu, jo nevēlos maksāt par kaut ko tādu, ko ikdienā nemaz neizmantoju. Daudz svarīgāka fokusēšanās fīča man šķiet fokusa mirkopieregulēšana dažādiem objektīviem. Savādāk sanāk, ka tu internetā pasūti makten dārgu objektīvu, kurš beigās izrādās nav īsti piemērots tavai kamerai un tev vienmēr sanāk nedaudz ne tur nofokusējušās bildes. Šāda fīča pieejama tikai 6D, 7D un 5D kamerās.

Ātrums

Patiesībā kameras ātrums man nav svarīgs, tāpēc pieminu to kā pēdējo. Te es runāju nevis par kameras ātrumu, to ieslēdzot, vai saglabājot attēlu, bet gan to, cik kadrus sekundē šī kamera spēj uzņemt. Šis atkal ir mīnuss sporta fotogrāfiem, kuriem bieži nepieciešami līdz pat 8 kadri sekundē (ko spēj vienīgi 7D), tomēr man šis mīnuss atkal izvērties par plusu, jo, tā kā kameras ātrums nav svarīgākais un 4.5 kadri sekundē mani pilnībā apmierina, tad arī par šādām ekstrām es nevēlos maksāt. Ātruma ziņā no 6D ar 4.5 kadriem sekundē atpaliek vienīgi 5D Mk II, kas spēj uzņemt 3.9 kadrus sekundē, un pat 650D spēj uzņemt 5 kadrus sekundē, bet kā jau minēju don’t care.

Papildus fīčas un to neesamība

Visas kameras, protams, spēj filmēt video un darīt citus brīnumus. Tiesa 650D iet soli priekšā un spēj plūstoši fokusēties arī video filmēšanas laikā. Tomēr pieminēšanas vērti šķiet divi būtiski jaunumi, kas parādījušies 6D. Pirmkārt, tas ir iebūvēts GPS uztvērējs, kas, kā sola, ne tikai geotagos visus jūsu uzņemtos attēlus, bet arī spēs saglabāt jūsu ceļojuma maršrutu. Beidzot! Šeit gan mani bažīgu dara baterijas darbības laiks, tomēr, šķiet, ka tas būs izdevīgāk nekā nēsāt līdzi divus gadžetus, kas ne tikai aizņems vietu, bet arī prasīs savu enerģiju. Otrais (ne tik) būtiskais – iebūvēts WiFi, kas ļaus sūtīt savas bildes daudz un dažādos virzienos, tai skaitā uz facebook un, es tā ļoti ceru, arī uz datoru. Turklāt fotoaparātu varēs kontrolēt arī ar Android vai iPhone programmas palīdzību (ieskaitot live view skatu telefonā). Kamerai, kā jau visām Canon pilna izmēra matricas kamerām, nav zibspuldzes, bet arī to es uztveru vairāk kā plusu nekā mīnusu, jo iebūvēto zibspuldzi nekad neesmu lietojis un, visdrīzāk, nelietošu. Un ja jau es viņu nelietoju, tad nevēlos arī to staipīt līdzi (papildus svars). Viena lieta, par ko īsti drošs neesmu, jo dažādās vietās parādās pretrunīga informācija, ir īsākais slēdža laiks, kas vietām minēts 1/8000, bet vietām 1/4000. Ļoti ceru, ka tas ir pirmais, bet diez vai tas mainīs manu vispārējo nostāju kameras izvēlē.

Kopsavilkums

Pirms sākam salīdzināt atlikušās kameras, jāpiemin to izcenojumi, kas arī nenoliedzami ir viens no izšķirošajiem faktoriem: 650D – 500 Ls; 60D – 560 Ls; 7D – 890 Ls; 5D Mk II – 1140 Ls; 6D – 1150 Ls. Canon 6D cena ir manas prognozes, salīdzinot citu kameru cenas ASV un Latvijā. Domāju, ka tā maksās ļoti līdzīgi 5D Mk II.

Izvēloties starp 6D un 5D Mk II augstajā galā, redzam, ka to cena un arī lielākā daļa parametru ir diezgan līdzīgi, tomēr domāju, ka 6D ir paaudzi priekšā 5D un tā sensors noteikti uzrādīs labākus rādītājus kā četrus gadus vecais 5D. 6D priekšrocība ir arī par 80 gramiem mazāks svars, kā arī iebūvētais GPS un Wireless. Turklāt, ja var ticēt Canon inženieriem, tad 6D fokusēsies tumsā (ar savu centrālo punktu) kā neviens. Kā lielāko 5D priekšrocību varu minēt tā ērtāku pogu izvietojumu. Uzvarētājs, manuprāt, viennozīmīgi ir 6D.

Salīdzinot savā starpā visas crop sensora kameras, priekšplānā man tomēr jāizvirza 650D. Lai arī pats šobrīd esmu 7D īpašnieks, man jāatzīst, ka, atgriežoties laikā, es šodien būtu nopircis 650D vai 600D (jo 650D toreiz vēl nebija iznācis). Kā galveno iemeslu tam varu minēt to, ka visas kameras sniedz praktiski vienādus attēlus, pieņemot, ka autofokuss ir iestatīts pareizi, ka bilde ir vienādi eksponēta un ka esi noķēris īsto brīdi. Ekspozīciju, ja ļoti nepieciešams, varu iestatīt arī manuāli, bet pareizo brīdi noķert man nav tik grūti, jo tādas lietas, kā sportu, praktiski nefotografēju. Manuālā fokusa pieregulēšana 7D kamerai nenoliedzami ir liela priekšrocība, bet, ja ir “paveicies” un visi tavi objektīvi tavai kamerai atbilst diezgan labi, tad tas nebūt nav nepieciešams. Un objektīvus mēs nemainām (vismaz nevajadzēt) kā zeķes. Par fokusa punktiem un veiktspēju es rakstīju jau iepriekš – tā kā es izmantoju tikai centrālo punktu, tad to skaits un veiktspēja man nav tik nozīmīga. Lietošanas ērtums, nenoliedzami vislabākais ir tieši 7D kamerai, tomēr ne tas, ne ilgāks baterijas darbības laiks man šodien neliktu maksāt gandrīz divreiz vairāk. Turklāt 650D (600D) kamerai ir viena milzu priekšrocība – tā ir par saviem 300 gramiem vieglāka nekā 7D.

Rezultātā, manuprāt, visu izšķir tieši sensora izmērs un vai esam par to gatavi maksāt divreiz vairāk, papildus bonusā saņemot, divreiz ilgāku baterijas darbības laiku, lietošanas ērtumu, labāku fokusēšanās sistēmu, tiesa arī 195 gramus smagāku kameru, toties ar iebūvētu GPS un WiFi. Ja līdz šim es teicu “nē”, tad tieši pēdējie trīs punkti mani ir pārliecinājuši par pretējo.

60D un 7D es atmetu kā “ne šo, ne to”, jo, samaksājot vairāk, jūs iegūstat tādas pašas kvalitātes bildes kā ar 650D, toties staipāt līdzi par 200-300gramiem smagāku kameru, ar dažiem bonusiņiem. Manuprāt, ja budžets ir no svara, tad jāņem 650D, bet, ja nē, tad saprātīgākais lēmums šobrīd būtu gaidīt 6D. Un, lai arī ne tikai labāka tehnika padara bildes labākas, tomēr savs darbarīks jāizvēlas apdomīgi! Tieši tāpēc jāuzsver, ka daudzi manis piesauktie “bonusiņi” vai man nevajadzīgas iespējas kādam var būt izšķirošas un viņa izvēle būs pilnīgi cita. Tieši tāpēc tirgus ir sadalīts, lai katrs varētu atrast sev piemērotāko kameru, un tieši tāpēc raksts saucas “Kāpēc es pirkšu Canon 6D”.

comments powered by Disqus