Stockholm 101: How do I get here?


Updated 2012-07-19: Rakstā atjaunota informācija par cenām un piedāvātajiem servisiem

Ar šo rakstu uzsākšu nelielu “101” tipa padomu sēriju tiem, kas domā pārcelties vai jau ir pārcēlušies uz dzīvi Stokholmā.

Ja par savu dzīvesvietu turpmākajam nenoteiktajam dzīves posmam izvēlēta Stokholma, no sākuma tur būs kaut kā arī jānokļūst. Lai arī esmu mainījis dzīvesvietu, tāpat ik pa laikam ir vēlme aizbraukt ciemos pie ģimenes un draugiem Latvijā, tāpēc laika gaitā esmu veicis diezgan detalizētu izpēti, kādas ir transporta iespējas starp Zviedriju un Latviju.

Tā kā valstis varētu saukt par kaimiņvalstīm, ja ne jūra, kas tās šķir, tad diezgan pašsaprotami, ka transporta tīkls starp tām arī ir diezgan attīstīts. Ir divi praktiski veidi, kā nokļūt Zviedrijā – prāmis un lidmašīna. Viss atkarīgs no loģistikas – vai ieplānots doties ar auto, velosipēdu vai kā kājāmgājējam, turklāt arī līdzi vedamo mantu daudzums ietekmē transporta izvēli. Īsumā varētu teikt tā – ja līdzi jāved auto/velo vai arī tā ir pārcelšanās reize, kad līdzi tiek vesta liela daļa iedzīves – viennozīmīgi izvēle ir par labu prāmim. Ja tas ir ciemošanās brauciens, tad izvēle visticamāk būs lidmašīna.

Prāmis

Starp Rīgu un Stokholmu regulāri kursē divi Tallink prāmji – Romantika un Silja Festival. Prāmis izbrauc vakarā 17:30 un iebrauc Stokholmā 9:30 nākamās dienas rītā. Atpakaļceļā prāmis izbrauc no Stokholmas 17:00 un iebrauc Rīgā 11:00. Abi kuģi ir pieklājīga izmēra, kas nozīmē, ka var nesatraukties par šūpošanu, kas bija uz kādreizējās Baltic Kristina. Braucot ar prāmi ir vairākas priekšrocības – var doties ar auto vai velo, kā arī paņemt neierobežotu daudzumu mantu (cik vien pats spēj panest), turklāt bagāžas saturu parasti neviens nepārbauda. Braucot ar prāmi atkrīt arī problēmas ar nokļūšanu uz un no lidostas, jo abas ostas atrodas pilsētā. Ja dzīvesvieta jau mainīta uz Stokholmu, tad īpaši izdevīgi ir pēdējās minūtes vai akcijas piedāvājumi kruīzam Stokholma – Rīga – Stokholma, kad visas kajītes cena tam var būt pat nieka 100 SEK (ap 8 LVL) (šādas akcijas netiek piedāvātas braucieniem, kuru sākums ir Rīga). Šādus kruīzus var izmantot arī, lai aizbrauktu tikai vienā virzienā uz Rīgu, jo to cena bieži vien ir zemāka nekā biļete vienā virzienā.

Tomēr ne tikai no Rīgas kursē prāmis uz Stokholmu, tāds ir arī līnijā Ventspils – Nynäshamn. Nynäshamn nav Stokholma, tomēr, ja braucat ar auto, tad tie ir tikai 73 km, kas jāpievar. Lai arī Scandilines vidēji ir dārgāks par Tallink, tā cenā ir (bija?) iekļauta All-you-can-eat tipa bufete, kas uz Tallink prāmja vienam cilvēkam izmaksātu ap 20 Ls. Prāmis arī nekursē tik regulāri kā līnijā Rīga – Stokholma.

Kā galējais, bet noteikti ne zemē metams variants ir doties uz Tallinu. Tas īpaši aktuāls vasarā, kad vietas uz autoklāja mēdz būt izpirktas. Globālajos mērogos ceļ no Tallinas līdz Rīgai tāds nieks vien ir, nemaz nerunājot par variantu, ja jādodas uz kādu Latvijas Ziemeļvidzemē esošu pilsētu.

Lidmašīna

Šobrīd pieejami trīs varianti – Ryanair, airBaltic un Norwegian. Galvenā atšķirība ir cenā un lidostā – airBaltic un Norwegian lido uz galveno Stokholmas lidostu Arlandu (40 km no Stokholmas), savukārt Ryanair lido uz attālāku lidostu Skavsta (100 km no Stokholmas). Bieži esmu dzirdējis cilvēkus apgalvojam, ka Ryanair lido uz lidostām, kas patiesībā atrodas ļoti tālu no nosauktā galamērķa, tomēr jāatsīzt, ka arī galvenā Stokholmas lidosta neatrodas diži tuvāk pilsētas centram. Jā, starp Arlandu un Stokholmu kursē ātrvilciens Arlanda Express, kas Tevi var nogādāt līdz centram mazāk kā pusstundas laikā, tomēr par to būs jāmaksā 260 SEK vienā virzienā (aptuveni 21 LVL). Savukārt autobuss brauks 50 minūtes, kas nav nemaz tik ļoti ātrāk kā Skavstas autobusa 1 stunda un 20 minūtes.

Kā nokļūt no lidostas uz centru?

Pirms kāda laika Skavstas lidostā valdīja sīva konkurence starp Flygbussarna un FlyByCoach, par ko jau tiku rakstījis blogā, tomēr magnāts un monopolists Flygbussarna ātri vien iznīcināja savu konkurentu, tāpēc par to varam aizmirst. Tātad šobrīd vienīgais praktiskais veids, kā nokļūt turp ir ar Flygbussarna autobusu. Biļete vienā virzienā maksā – 129 SEK, turp/atpakaļ 248 SEK. Jauniešu/pensionāru cena ir – 115 SEK vienā virzienā un 218 SEK turp/atpakaļ. Sīkāku informāciju var atrast viņu mājaslapā. Tās ir interneta cenas, jo, pērkot internetā, biļete izmaksā lētāk. Svarīgi ņemt vērā to, ka autobusā iegādāties biļetes var tikai ar maksājumu karti, skaidra nauda tur netiek pieņemta.

Ātrākais un izšķērdīgākais veids ir pusstundas ekspress vilciens Arlanda Express – 490 SEK par turp-atpakaļ biļeti.

Ekonomsikāks ir 50 minūšu brauciens ar Flybussarna autobusu – 198 SEK par turp-atpakaļ biļeti. Jauniešu/pensionāru cena ir 158 SEK par turp/atpakaļ biļeti. Jauniešu cena derīga līdz 25 gadu vecumam.

Tomēr ir arī kāds cits, vēl lētāks veids kā nokļūt līdz centram, kuru nezina pat daudzi vietējie iedzīvotāji. Tā kā Arlanda patiesībā atrodas Stokholmas apgabalā, tad tajā darbojas arī parastās Stokholmas sabiedriskā transporta biļetes vai mēnešbiļetes. Tiesa nav transporta maršruta bez pārsēšanās no Arlandas lidostas līdz Stokholmas centram, tomēr šo ceļa posmu iespējams viegli pārvarēt ar vienu pārsēšanos. Ar 583/583X piepilsētas vietējo autobusu jābrauc no Arlandas lidostas uz pieturu Märsta station, kas ir arī šī autobusa galapunkts. Tas prasīs aptuveni 17 minūtes. Tur jāpārsēžas vilcienā J36 virzienā uz centrālo Stokholmu. Patērētais laiks ir tikai nedaudz lielāks par Flygbussarna autobusu. Izmaksas (tā kā Arlanda atrodas tālākajā trešajā zonā) ir 50 SEK vienā virzienā vai vispār bez maksas, ja ikdienā jau tiek lietota Stokholmas sabiedriskā transporta mēnešbiļete.

Izmaksas

Visi šiedaudzie varianti var cilvēku samulsināt, pieņemot lēmumu, kas tad ir visizdevīgākais variants. Lai atvieglotu pūles, uztaisīju nelielu tabulu ar visam vērā ņemamajām izmaksām:

Transports Biļetes cena Papildus izmaksas Maksa par bagāžu Nokļūšana līdz centram
Tallink ~20 LVL vieta dalītajā kajītē Bezmaksas (neierobežota) 2 LVL (SL transporta biļete)
Ryanair ~5-10 LVL Papildus komisija, ja nav Mastercard Prepaid 5 LVL, lidostas nodeva 4.92 LVL 21 LVL (15 kg) 10 LVL (Flygbussarna)
airBaltic ~28 LVL 14 LVL (20 kg) 4 LVL (SL tansporta biļete)
Norwegian ~28 LVL 6.3 LVL (20 kg) 4 LVL (SL tansporta biļete)

Biļetes cenas ir ļoti aptuvenas, tās labāk formulā ielikt pašam, kad plāno braucienu, bet laicīgi rezervējot šīs būs vidējās normālās cenas. Viss, protams, atkarīgs arī no braucēju skaita – tad uz prāmja var paņem visu kajīti, jo, braucot vienam, kajīte sanāks samērā dārgi. Te transportam uz centru ņemtas zemākās izmaksas un nav ņemtas vērā jauniešu/pensionāru atlaides. Tāpat jāņem vērā, ka no ostas iespējams līdz centram atnākt arī kājām, turpretī atbraucot līdz centram ar Flygbussarna, iespējams tāpat nāksies pirkt sabiedriskā transporta biļeti, lai nokļūtu vajadzīgajā galapunktā.

Rezultātā es secinu, ka šobrīd, ja vien Ryanair, nav kāda ļoti īpaša akcija, lidot ar Norwegian ir ganrīz vai tik pat lēti, turklāt lidojuma laikā var baudīt bezmaksas WiFi priekus.

Laimīgu ceļu!

comments powered by Disqus