Cik grūti ir novērtēt filmas?


Lielākā grūtība, ar ko šobrīd saskaros savos lielajos filmu projektos, ir tas, kā objektīvi novērtēt filmas. Šķietami vienkāršs uzdevums, bet kā izrādās, tad tas nemaz nav tik viegli izdarāms. Papētot savus vērtējumus secinu, ka, iespējams, esmu pārāk dāsns ar augstiem vērtējumiem. Ja papēta manus movielens vērtējumus, tad var skaidri redzēt, ka lielākoties esmu novērtējis filmas ar 4 un uz augšu. Ir protams daži 3 muļķīgām komēdijām un daži 1 un 2, lai tikai man vairs nepiedāvātu tamlīdzīgas filmas, bet lielākā daļa ir ap 4 un 5.

Arī manā 200 valstu sarakstā var atrast ļoti daudz 9 un 10 vērtējumus, kurus nu jau sāku pārdomāt. Tomēr brīdī, kad skatos filmu es domāju, kā gan es varu tik zemu novērtēt filmu, jo filmas veidotāji taču ir tik ļoti centušies un piedomājuši, veidojot šo filmu. Principā jau nebūtu nozīmes vai es lieku visām filmām no 7 līdz 10 vai no 5 līdz 8, ja vien, vērtējot filmas, tiek ieturēts līdzsvars starp augstāk un zemāk novērtētajām, tomēr reizēm man šķiet, ka man pa vidu iztrūkst daži posmi. Varētu jau itkā vērtēt filmas, izmantojot pilno skalu no 0 līdz 10, bet kā gan es spēšu ielikt kādai filmai 0, ja es nezinu, vai nākotnē nesastapšos ar kādu vēl sliktāku filmu?

Piemēram, Bob Atkins izveidotajā (ar lietotāju balsošanas palīdzību) populārākajā “labāko Canon objektīvu topā”, viņš ļauj cilvēkiem balsot tikai ar vērtējumiem no 5 līdz 10, jo viņš uzskata, ka neviens moderns objektīvs nav tik slikts, lai to vērtētu ar zemāk kā 5, turklāt lietotāji drīzāk to darītu, lai tikai negodīgi ietekmētu topa rezultātus, vai tāpēc, ka viņiem ir kāds aizvainojums pret šo objektīvu ražotāju. Un man nākas piekrist, ka ar filmām varētu būt līdzīgi, ka diezin vai filma, kuru esmu noskatījies līdz beigām, varētu būt tik slikta, ka tai jāliek vērtējums, kas zemāks par 5. Bet, ja es visas filmas vērtēšu tikai ar 5 līdz 10, tad tikpat labi es to varētu darīt arī no 1 līdz 5, jo šie vērtējumi jau tāpat būs tikai relatīvi.

Bet ko man tagad darīt, ja es vēlos mainīt savu vērtēšanas sistēmu – pārvērtēt visas filmas, ko jau esmu novērtējis? Varbūt vienkārši sākt vērtēt visas turpmāk noskatītās filmas savādāk? Pēc visām šīm pārdomām, nonācu pie secinājuma, ka jāpieturas tomēr pie kaut kādas sistēmas, kas daudzmaz ietu kopā ar iepriekšējiem vērtējumiem, bet man jāizveido konkrēts apraksts katram no vērtējumiem, līdzīgi kā tas ir arī movielens.org.

10 – filma noteikti ir jāredz, lai arī kāda ir jūsu filmu gaume
9 – izcila filma, bet nenomirsiet arī tad, ja neredzēsiet šo filmu, turklāt katram gaume var būt atšķirīga
8 – lieliska filma, kuru iesaku noskatīties
7 – laba filma, kuru ir vērts noskatīties un kurā ļoti iespējams ir apakšā kāda doma
6 – filma, kuru var skatīties, bet pirms to darīt vajadzētu nopietni pārdomāt, vai nav labāks veids kā pavadīt laiku
5 – filma ir diezgan drausmīga, kinolenti (ja tā maz tikusi filmēta uz lentas) varēja izlietot arī labākā veidā, bet nu cilvēki ir strādājuši, iespējams, centušies, lai jau viņiem tiek

Pārskatot savus vērtējumus redzu, ka dažas filmas izlec no šīs skalas, bet tikai nedaudz un kopumā pie tādas vērtēšanas sistēmas esmu pieturējies arī līdz šim. Runājot par filmām, kas novērtētas ar 10, tās manā gadījumā ne vienmēr būs izcilas filmas visos aspektos, tām var pavisam nedaudz vai pat ļoti pieklibot aktieru tēlojums, tās var nebūt tehniski perfekti nostrādātas, jo man galvenais ir kopējais iespaids par filmu. Reizēm man tik ļoti iet pie sirds filmas ideja, ka es pieveru acis uz dažām nepilnībām, kuras citā gadījumā būtu kārtīgi nopēlis. Un, protams, pāri visam iet tas, ka šis ir mans subjektīvais vērtējums, un mēs katrs esam savādāki. Bet, ja jums iet pie sirds dažas filmas, ko esmu augstu novērtējis, tad ļoti iespējams, ka jums varētu patikt arī citas manis augsti vērtētās filmas.

comments powered by Disqus